Twierdza Dęblin. Mapa fortyfikacji i garnizonu
Pierwsze wydanie mapy „Twierdza Dęblin” przedstawia budowle forteczne i garnizonowe, wzniesione w XIX i XX wieku: umocnienia rdzenia poligonalnego, forty, schrony, fortyfikacje mobilizacyjne z I i II wojny światowej, a także zespoły koszarowe i magazynowe, place ćwiczeń, strzelnice i inne budowle garnizonowe. Budowle twierdzy Dęblin zostały ukazane na tle współczesnego planu miasta.
Odwzorowanie tak wielu lat historii na pojedynczej mapie wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Ukazanie wszystkich zmian, jakim w tym czasie ulegały obiekty twierdzy, wymagałoby nadmiernie rozbudowanej, trudnej w odbiorze symboliki, zaciemniającej właściwy wizerunek fortyfikacji. Dlatego zrezygnowano ze szczegółowego prezentowania stadiów rozwojowych, poprzestając na prezentacji wybranych, najbardziej charakterystycznych form budowli. Zaznaczono też obiekty, które na różnych etapach rozwoju twierdzy przestały istnieć. Mapa ma więc charakter kumulacyjny, a twierdza w przedstawionym na niej kształcie nigdy nie funkcjonowała w rzeczywistości.
Opracowanie: Jacek Biesiadka, Stefan Fuglewicz, Piotr Gierlasiński, Szymon Kucharski, Piotr Mściwojewski, Paweł Pawłowski, Cezary Piotrowski, Jerzy Trzaskowski, Jacek Zagożdżon
Publikacja powstała z inspiracji i we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Opracowanie: Jacek Biesiadka i wsp.
Skala 1:10 000 (przód), 1:55 000 (tył), układ PUWG 1992
Format B1, kolor obustronny, wyd. pierwsze, Poznań 2021
ISBN 978-83-949773-4-4
© 2021 Pracownia JB72 Jacek Biesiadka, Autorzy OpenStreetMap